Leje Fastigheter säljer 46 000 kvm digitaliserad lokalyta

Leje Fastigheter har byggt ett fastighetsbestånd som inte bara är högkvalitativt, utan genomtänkt från grunden. Ett imponerande arbete med att digitalisera och förvalta sina fastigheter, där Vyer varit en central del av det arbetet.
Nu säljer bolaget 15 fastigheter. 46 000 kvm. 1,3 miljarder kronor. En portfölj som beskrivs som unik, inte bara för läge och teknisk standard, utan för en ovanligt hög grad av digitalisering.
"Vyer var definitivt en WOW-faktor. Köparen fick en bättre översikt både i och över beståndet" säger Niklas Granström, grundare av Leje Fastigheter.
Vid överlämningen var det självklart att fortsätta med Vyer. Leje hade kartlagt komponenter, ventilation, brandskydd, bilder och ärenden, allt samlat på ett ställe och redo att överlämnas, digitalt, direkt i telefonen.
Det är resultatet av ett bestånd som från dag ett byggdes för att kunna överskådas, inte bara besökas.
Fjärrförvaltning som grundfilosofi
Varje gång en tekniker åker ut för att titta på ett problem som hade kunnat hanteras digitalt, försvinner tid och pengar. Inte en gång. Varje dag, i varje fastighet som inte är ordentligt dokumenterad.
Leje Fastigheter byggde sitt bestånd för att slippa det från dag ett. Vyer kom in som en del av det arbetet för två år sedan och adderade CRM-funktionalitet, bildöversikt och ärendehantering.
"I många fall skickas en tekniker ut för första koll. Med Vyer kunde vi överblicka komponenten, beställa direkt och frigöra onödig tid för våra tekniker" säger Niklas Granström.
Det förutsatte att fastigheterna var ordentligt dokumenterade, med installationer och ärenden tillgängliga för alla som behöver det, direkt i fickan.

En digitaliserad high-end portfölj
Niklas Granström beskriver hur det vid försäljningen inte bara var läge och teknisk standard som fick Cushman & Wakefield att beskriva beståndet som smått unikt inom segmentet. Det var den genomgående digitaliseringsgraden, allt från fjärrstyrning och energieffektivisering till digitala tvillingar.
"Vi hade över tid byggt upp en high-end portfölj där Vyer tillsammans med andra digitala tjänster var huvudkomponent" säger han.
När köparen gick igenom vad de faktiskt förvärvade fanns allt på plats. Inte i en pärm. Inte hos en person som kanske inte längre jobbar kvar. I ett system som köparen omedelbart kunde navigera.
Pionjärer med en förhoppning
För Niklas Granström handlar digitaliseringen om något större än en enskild affär. Det sparar pengar, men inte primärt genom effektivisering. Det minskar personberoendet. Med Vyer kan överlämningen ske sömlöst, utan att information försvinner med de som lämnar. När Lejes portfölj nu ska lämnas över löser Vyer överlåtelsen av komponenter, pågående ärenden och dokument, för en sömlös övergång utan informationstapp.
"Vi kan ses som pionjärer och hoppas att branschen nu standardiseras, att den lär sig och anpassar sig med marknaden. Det här är framtiden" säger Niklas Granström.

Säljare: Leje Fastigheter. Bestånd: 15 fastigheter, 46 000 kvm, Stockholm och Göteborg. Pris: 1,3 miljarder kronor. Tillträde: Q3 2026. Rådgivare: Cushman & Wakefield och Cirio Advokatbyrå.

